Topnyheder

Forening: Gør Landbrugspakken grøn med mere økologi


Økologisk Landsforening ønsker mere økologi i en grøn tillægspakke til Landbrugspakken. Foto: Økologisk Landsforening

Blå blok forhandler nu om en tillægspakke til Landbrugspakken, i håbet om at den kan gøres grønnere. Økologisk Landsforening råder i den forbindelse parterne til at genoptage målsætningen om mere økologi - en målsætning, som regeringen ellers droppede i efteråret.

- Økologien forener miljøhensyn og erhverv og er derfor et oplagt virkemiddel, lyder det fra foreningens formand Per Kølster på Twitter.

Forening har derfor torsdag sendt en række forslag til forhandlingsparterne vedrørende en tillægspakke.

- For miljøet er økologi ikke kun et kvælstofreducerende virkemiddel, det betyder også færre pesticider, mere kulstofbinding i jorden, mere biodiversitet og mere naturpleje, siger Per Kølster til foreningens hjemmeside.

Foreningen opfordrer blandt andet til, at politikerne genoptager det oprindelige mål om en fordobling af det økologiske areal i 2020 i forhold til niveauet i 2007 - et mål som regeringen skrottede i efteråret. Det var ellers VK-regeringen, der selv fremsatte målsætningen i 2009.

Af: Henrik Hindby Koszyczarek

henrikhindby@globalen.dk

ANNONCE